Skorupa/Banasiak
Wanda Wasilewska

Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy

Kiedy?

Sobota, 2 czerwca, godzina: 18:00

Gdzie?

Sala widowiskowa Pszczyńskiego Centrum Kultury, ul. Piastowska 1

Opis:

Co by się stało, gdyby Wanda Wasilewska przybyła do nas 54 lata od własnej śmierci? Co mogłaby powiedzieć? Za czym tęsknić? Jak patrzyłaby na współczesną Polskę?  Czy można nazwać ją postacią tragiczną czy tylko kochanką Stalina i zdrajczynią ojczyzny? Spektakl jest próbą “uczłowieczenia” posągu i podania w wątpliwość jednoznaczną ocenę postępowania głównej bohaterki. Dla pokolenia urodzonego po 1989 roku spektakl może być okazją do poznania tej postaci, która praktycznie nie pojawia się na lekcjach historii. Tekst pisany jest z trzech perspektyw. Z jednej strony mamy rok 2018, by za chwilę móc przenieść się w czasy przedwojenne czy lata 50-te, będące okresem największej działalności politycznej Wandy. Biografia pojedynczego człowieka splata się z biografią państwową. Wasilewska staje się niejako postacią tragiczną, chociaż twórcom nie zależy na jej odbrązawianiu. Ciekawe w tym kontekście staje się zmaganie młodej aktorki, nie znającej wcześniej Wandy, z kimś, kto pokoleniu jej rodziców kojarzy się z najgorszym stalinowskim okresem. Aktorka Kamila Banasiak próbuje wcielić się w postać odległą od niej historycznie i mentalnie. To tutaj łączy się przeszłość z teraźniejszością, a wszystko wymyka się jednoznacznej ocenie. Spektakl zdobył Grand Prix na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie, nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS podczas VI Forum Młodej Reżyserii w Krakowie oraz nagrodę na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora MONOfest w Łodzi.

Aleksandra Skorupa:

Studentka V roku Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych (dawniej PWST), teatrolog (absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), dramaturg i reżyserka autorskich spektakli. Jej „Sońka” wg I. Karpowicza była wystawiana w ramach Obserwatorium Artystycznego ENTREE w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, a „Edyp” na 7. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie Autorka napisała i wyreżyserowała także: „SKUR-WIENIA” oraz „I że ci nie odpuszczę aż…” w Krakowskim Forum Kultury. W Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku wyreżyserowała spektakl „Tlen”.

Kamila Banasiak:

Studentka V roku Wydziału Aktorskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, aktorka Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. Zadebiutowała w spektaklu „Piaskownica” Michała Walczaka w reż. Jewgienii Boginskiej rolą Miłki. Można ją oglądać w spektaklach dyplomowych („Księżniczka na opak wywrócona” w reż. Remigiusza Brzyka oraz „Opowieści lasku wiedeńskiego w reż. Michała Kotańskiego w AST), a także w gnieźnieńskim spektaklu „Nietykalne” w reż. Jany Ovsonkovej.

Strona na FB: